10 mënyra për të kapërcyer stresit gjatë shtatzënisë


Ndjejnë një stres gjatë shtatzënisë është absolutisht normale. Hormonale, ndryshimet fizike dhe emocionale që ndodhin në trup gjatë shtatzënisë fëmija me siguri mund të shkaktojë disa shqetësime, madje edhe në një grua të ekuilibruar.

Megjithatë, shkencëtarët kanë treguar se nivelet e larta të stresit gjatë shtatzënisë mund të rrisë rrezikun e lindjes së parakohshme ose të paturit e një fëmijë me peshë të ulët, kështu që ju duhet të përpiqen për të marrë atë nën kontroll.

Mënyra për t'u marrë me stresin në shtatzëni


  1. Ushqimi i shëndetshëm. Stresi gjatë shtatzënisë shpesh mund të jetë rezultat i kequshqyerjes. Një dietë e shëndetshme që përfshin një sasi të madhe të omega-3, vitamina dhe minerale, në kontrast, është në gjendje për të hequr gjendjen shpirtërore. Për shembull, tryptophan aminoacideve, e cila është gjetur në shumë ushqime, përfshirë arra dhe drithërat, mund të rrisë nivelet e melatonin dhe serotonin, të cilat janë përgjegjëse për gjumë dhe ndjenjën e mirëqenies.
  2. Bisedoni për ndjenjat tuaja. Fluksi i hormoneve shpesh shkakton gratë ndjenja se ata nuk kanë asnjë kontroll mbi trupin dhe disponimin tuaj ndryshimeve. Nëse ju provoni për të përballuar vetëm me këto mendime, ata mund të jenë shkaku i stresit gjatë shtatzënisë. Është e nevojshme për të folur për ndjenjat tuaja me partnerin tuaj, të afërmit apo shtatzënë tjetër.
  3. Gjej kohë për t'u çlodhur. Grua në një pozicion që përpiqet për të mbajtur ritmin e njohur e jetës, shpesh ndihen këtë stres. Gjithashtu stressors mund të jetë faji i që qëndron shtatzënë më shpesh se përdoret për të. Mos harroni se pjesa tjetër është e nevojshme për shëndetin e fëmijës. Në punë mund dhe duhet të gjejnë një vend ku ju mund të relaksoheni gjatë pushimeve, në shtëpi për të reduktuar listën e detyrave të përditshme. Nëse një grua ndihet i lodhur, ajo duhet të shkoni në shtrat, edhe pse shumë kohë në orën.
  4. Gjej kohë për argëtim. Qeshura është një nga mënyrat më të mira për t'u çlodhur. Njihuni me miq pozitive të njëjtit mendim, shikuar komedi, vizitoni ide qesharake, lexoni një libër qesharak. Edhe foto thjeshtë qesharake mund të ndihmojë të përballen me stresin gjatë shtatzënisë.
  5. Përkëdhel veten. Shtatzënia është një kohë e mrekullueshme të jetë veçanërisht i vëmendshëm ndaj tij dhe jo vetëm nga një pikë mjekësore. Gratë mund të luftuar stresin gjatë shtatzënisë mënyrën tradicionale të vizituar një banjë, duke bërë manicures dhe Alternative, duke blerë gjëra të bukur.
  6. Ndryshojë qëndrimin. E shtatzënisë është një eksperiencë spektakolare. Mos lejoni që mendimet negative që prishin gëzim, kënaqësi dhe lumturi pritje të lindjes së fëmijës. Ka shumë teknika që njerëz të akorduar në të menduarit pozitiv. Nëse një i panjohur shtatzënë me ta, atëherë është koha për të mësuar më shumë rreth tyre.
  7. Meditim dhe të marrë frymë thellë. Humbjen Stresi gjatë shtatzënisë mund të ndihmojë meditimi dhe të marrë frymë thellë. Nevojë për të gjetur një vend të qetë për të përfshirë muzikë të qetë dhe kujtoj skenën paqësor të ardhmen e mrekullueshme që e pret nënës dhe fëmijës. Kjo duhet të marr frymë thellë nëpër hundë tuaj dhe nëpërmjet gojës tuaj për të zvogëluar shkalla e zemrës dhe të shkaktojnë trurin për të prodhuar hormonet qetësues.
  8. Masazh. Masazh ka dëshmuar veten si një mjet për të përmirësuar qarkullimin, lehtësimin e tensionit dhe për të arritur paqen e brendshme. Megjithatë, masazh shtatzënisë duhet të shmanget në bark dhe rreth këmbëve të mos shkaktojnë punës parakohshme.
  9. Planifikimi. Përballen me stresin gjatë shtatzënisë ndihmon preconditioning. Vizitoni klasa të veçanta, duke lexuar libra, shoqërimi me ato që kanë ndodhur nënat, duke e bërë listat është e dobishme për shumë gra, por nuk përshtaten me faktin se çdo gjë do të shkojnë në mënyrë rigoroze sipas planit. Për çdo shtatzëni të suksesshëm janë periudha të paparashikuara duhet të mbani mend këtë.
  10. Aktiviteti fizik. Shumë gra të ndalojë çdo aktivitet fizik, edukuar fëmijën. Nëse kjo nuk është e përshkruar nga mjeku juaj, nuk do të heqë dorë stërvitje. Ka shumë grupe të ushtrimeve për gratë shtatzëna, ata gjithashtu rekomandohet një seanca të veçanta yoga dhe në pishinë.