Anemia gjatë shtatzënisë


Anemia është quajtur uljen hemoglobinës dhe / ose qelizat e kuqe të gjakut. Për gratë, anemi konsiderohet reduktuar hemoglobinës nën 110 g / l. Shkaku kryesor i saj (90% e rasteve) është një mangësi të hekurit në trup.

Trupi i njeriut përmban rreth 4 gram hekur, shumica e të cilave shkon në sintezën e hemoglobinës, pjesa tjetër është e përfshirë në sintezën e enzimave, hormoneve dhe komponimet e tjera të rëndësishme për njerëzit.

Shkaqet e anemi shtatzënë


Anemia në gratë shtatzëna të promovuar ndryshime në gratë ndryshimeve hormonale dhe sfond imunologjike, përndryshe procedurës reagim Redox është konsumi i lartë i proteinave dhe micronutrients.

Shtatzënia rrit gratë kanë nevojë për hekur, siç është fjala për nevojat e në rritje të fetusit. Në tremujorin e parë nevoja për hekur është 2.5 mg në ditë (gratë jo shtatzëna 1.5 mg) 3.5 mg në të dytin, të tretin 4,5-6,5 mg.

Duke pasur parasysh përqindja e ulët e hekurit në ushqime absorbability relativisht i ulët dhe humbja e tij e madhe, dietë normale nuk është në gjendje të japë një futje të mjaftueshme të hekurit. Në mënyrë që të plotësojnë nevojat e grave dhe të fetusit në gjëndër, trupi fillon të mbeturinave të hekurit nga depo.

Në gratë parëlindur depo zakonisht përmban hekur të mjaftueshëm, anemi nuk ndodh. Megjithatë, për të mbushur këtë aksioneve, trupi i femrës kërkon rreth 5 vjet, gjatë së cilës shtatzënisë janë më shumë të ngjarë të shoqërohet me zhvillimin e anemisë.

Zhvillimi i mangësi hekuri anemi të kontribuojë:

 • vegetarianism;
 • niveli i ulët shoqëror;
 • çrregullime mendore vijës kufitare me kequshqyerja (anoreksi);
 • sëmundjet kronike të organeve të brendshme, veçanërisht traktin e tretjes dhe të mëlçisë;
 • Sëmundjet gjinekologjike me humbje të rëndë të gjakut;
 • nosebleeds kronike;
 • bahatoplidnist;
 • abortet në shtatzënitë e mëparshme;
 • vonë dhe herët (para 17 viteve) shtatzënisë;
 • hipotension;
 • Toksikoz herët;
 • Sëmundjet kronike infektive në fazën akute;
 • PREVIA placentë.

Në aneminë e shkaktuar nga mangësi hekuri, lirimin anemi, bazuar në një mungesë të vitaminës B12, mangësi acid folik, anemi të shkaktuar nga parazitët ose infeksione, anemia autoimune, anemi e duhur për të ulur kroveobrazuyuschey funksionin e palcës kockore të kuqe.

Në një numër të anemias të trashëgueshëm dhe të fituara shtatzënia të rënda është i kundërindikuar.

Simptomet e anemisë

Simptomat që ndodhin kur anemi, nuk janë specifike dhe janë shkak mungesa e oksigjenit në inde dhe organe. Femrat me anemi shpesh ankohen për dobësi, lodhje, pagjumësi, tringëllimë në veshët, dhimbje koke, gulçim në tendosje dhe shtetit peredneprytomni.

Nëse anemi shkaktohet nga mangësi hekuri, duke u bashkuar me ankesat e mësipërme për lëkurë të thatë, të çara në qoshet e gojës, thonjtë i brishtë dhe shtratit, përkeqësimin e flokëve, hipotension. Pak ndryshim në preferencat shije, shije shtrembërim i dëshirës është rërë, hi, etj, vështirësi gëlltitjes, mosmbajtjeje, temperaturë të ulët-grade.

Ndikimi i anemisë në shtatzëni

Gjatë shtatzënisë gratë kanë nevojë për rritje të oksigjenit, kështu që edhe një anemi mangësi e vogël mund të ndikojë në mënyrë dramatike në rrjedhën e shtatzënisë.

 1. Shqetësuar edemë metabolizmin e proteinave.
 2. Ndoshta shkelje contractility e zemrës.
 3. Shfaqja e pamjaftueshmërisë placentar me hipoksi zhvillimit të fetusit (rrezik për abort, kërcënimin e shkëputje të parakohshme placentar, frenim të rritjes fetale, etj).

Diagnoza e anemisë në shtatzëni

Diagnoza standardi i anemi është një e gjakut komplet me përmbajtje të vlerësimit në hemoglobinë, qelizat e kuqe të gjakut, vendosmëri hematokriti, indeksi ngjyra dhe përmbajtjen mesatare të hemoglobinës.

Për të sqaruar diagnozën e përcaktuar nga niveli i hekurit aftësisë zhelezosvyazyvayuschaya e vitaminës B12 serum foto morfologjik të eritrociteve dhe teste të tjera.

Trajtimi i anemisë

Trajtimi i mangësi hekuri anemi është duke marrë tableta hekuri dhe në përputhje me një dietë të veçantë. Në dietën e grave shtatzëna duhet të përfshijë viçi, mëlçisë, zemrës, gjuhën, shpezë, vezët dhe qumështi i lopës. Me produkte të tjera, ne duhet të përmendim salcë kosi, gjizë, djathë, perime, fruta dhe fruta të thata, arra dhe manaferrat, drithërat dhe bishtajore, bimëve të freskëta dhe mjaltë.

Parandalimi i anemisë

Parandalimi i mangësi hekuri anemi të ngjashme me trajtimin e tij dhe emërimin përgatitjet hekuri dhe mbajtjen e një dietë të veçantë.

Përgatitjet profilaktike kurs duhet të emërojë një mjek në bazë të rezultateve të testit dhe faktorët për zhvillimin e anemisë duke përgatitur.

Në mënyrë tipike, shtojcave hekuri janë të përshkruara në doza të vogla së bashku me vitaminë C, e cila përmirëson tretshmërinë e tyre. Ndryshimi dietë duhet të drejtohen drejt kalimit në produktet me hekur lehtësisht të tretshëm.