Pagjumësi gjatë shtatzënisë


Gjumë të shëndetshëm është shumë e rëndësishme për nënën dhe fëmijën e saj. Pagjumësi gjatë shtatzënisë, tashmë në periudhën e fizikisht vështirë, duke çuar në lodhje sistematike. Çdo ditë ajo akumulon gjithnjë e më shumë, gruaja bëhet nervoz dhe i shtypur. Kjo situatë ndikon negativisht në sistemin imunitar dhe gratë shtatzëna përbën një kërcënim për shëndetin e saj dhe shëndetin e fëmijës së palindur.

Pjesa më e madhe e grave përjetojnë pagjumësi në tremujorin e fundit të shtatzënisë, për shkak të proceseve fiziologjike në trup. Në shtatzëninë e hershme çrregullime të gjumit mund të shkaktohet nga ndryshimet në nivelet e hormoneve.

Shkaqet e pagjumësi gjatë shtatzënisë


  • Nga pagjumësia gjatë shtatzënisë rezulton faktorët psikologjik: gruaja është e vështirë për të fjetur nëpër atë të kapërcyer mendimet shqetësuese, frikën, ankthin.
  • Rritja bark fasha diafragmë, duke shkaktuar gulçim, pengon një grua për të gjetur një pozitë të rehatshme gjumi.
  • Pagjumësia gjatë shtatzënisë mund të shkaktojë kruarje të rënda të lëkurës në stomak për shkak të saj të fortë shtrihen.
  • Urinim i shpeshtë i shkaktuar nga presioni mbi kancerin e fshikëzës rritur në madhësi, nuk kontribuojnë në një gjumë të qetë.
  • Për shkak të qarkullimit të dobët të grave shtatzëna gjatë natës mund të prishin ndjenjën e shurdhim në këmbë apo ngërç në muskujt viç.
  • Presioni i mitrës në stomak është në gjendje të shkaktojë urth, e cila shkakton pagjumësi gjatë shtatzënisë.
  • Dhimbje në më të ulët mbrapa si një grua është e detyruar shpesh të zgjoheni.
  • Lodhje kronike gjatë shtatzënisë një grua nuk mund të relaksoheni dhe të fle në mënyrë paqësore.
  • Shkaku fle përhershme mund të bëhen lëvizje aktive shtatzënë fetusit.
  • Një arsye për pagjumësi gjatë shtatzënisë mund të bëhet uri ngulët që ndodh gjatë natës.

Pagjumësi Parandalimi gjatë shtatzënisë

Në luftën me pagjumësi gjatë shtatzënisë është e këshillueshme që të mos përdorë për trajtim mjekësor, si droga mund të ndikojnë në fëmijën.

Për të normalizuar gjumë, ju mund të kthehet për të mjekësisë tradicionale dhe duke marrë tarifat qetësuesve, TEAS bimor me kamomil, Motherwort, livando dhe ca balsam, oe limon. Mirë për të përdorur Aromatherapy dhënë vetëm aromamasel natyrore në dozë është gjysma proporcion zakonisht.

Relaksim paqësore para gjumit ndihmon masazh të lehta, një shëtitje në mbrëmje në ajër të pastër, muzikë të bukur të butë, dush të ngrohtë.

Për të parandaluar urth rekomanduar për shtyrjen e vakt e fundit tre orë para gjumit, dhe para se të shkojnë në shtrat, pini gllënjka të vogla një gotë qumësht të ngrohtë me mjaltë.

Gjatë gjumit sjellje është pozicioni optimal në anën, dhe për lehtësinë më të madhe, ju mund të vënë në pillows krevat shtesë. Rrobat e natës duhet të jetë e lirë, e bërë nga pëlhura natyrore.

Hiq konfiskimet mund të mbajnë këmbët në ujë të ftohtë, dhe pastaj pomassyrovav tyre. Nga ushtrimet dhimbje prapa për të ndihmuar të heqin qafe shtatzënë ose yoga.

Për të shmangur pagjumësi gjatë shtatzënisë, duhet të rishikojë rutinën tuaj të përditshme: të ngrënë një dietë të shëndetshme, të kufizojnë konsumin e pijeve, të cilat përfshijnë kafeinë, të mbajtur aktivitet i moderuar fizik, të përpiqen për të reduktuar kohëzgjatjen e një sy gjumë.

Ilaç bimor për pagjumësi

Merrni 2 tbsp lule livando, kamomil LULE, rrënjë sanëz grimcuar, gjethe mente. Të gjitha përzierje. 2 tbsp vënë përzierje në një termos, pour 0,5 litra ujë të vluar, të lënë për një orë. Pastaj tendosje dhe pini gllënjka gjatë gjithë ditës.