Bronkit gjatë shtatzënisë


Inflamacion Bronkit i mukozës bronkiale. Kjo është një sëmundje e frymëmarrjes më shpesh ndodh kundër një sfond të infeksionit viral si rezultat i aderon në komponentit bakteriale.

Shkakton bronkit gjatë shtatzënisë


Në shtatzëni, një skenar i tillë është shumë e mundshme, për shkak të rënies fiziologjik për të gjithë rezistencën shtatzënë imunitar ndaj infeksionit ul ndjeshëm.

Një tjetër bronkit shkaku gjatë shtatzënisë është ngurrimi i shumicës së grave shtatzëna menjëherë dhe si duhet trajtuar. Moms të ardhmen së shumti besojnë se droga mund të dëmtojë fetusin. Megjithatë, ata harrojnë se infeksioni është më e rrezikshme për fëmijën, dhe ulet imuniteti nuk lejon trupit për të kapërcyer plotësisht atë.

Ka një arsye e tretë predraspolahayuschaya gratë shtatzëna për të zhvilluar bronkit, për shkak të shtatzënisë hormonal ka disa trashje dhe ënjtje e mukozës bronkiale, që nuk është tokë pjellore për infeksion. Dhe prej tremujorit të dytë të shtatzënisë, kjo situatë është komplikuar zhvendosje lart e diafragmë rritje mitrës. Kështu, reduktuar kapacitetin vital dhe ventilim tyre.

Bronkit gjatë shtatzënisë: simptomat

Për bronkit tipike, sidomos kollë. Në ditët e para të sëmundjes është rraskapitëse kollë jo-produktive (pa pështymë). Kjo është veçanërisht e vështirë tolerohet gjatë shtatzënisë, si dhe ventilim dhe reduktuar kështu, dhe kollë grua shtatzënë jo vetëm mund, por mos ki frikë ta dëmtojnë fëmijën.

Në përgjithësi, ka kollë në sfond me ethe 37,5-38S, dobësi, rraskapitje, dhimbje në muskuj dhe nyje.

Pas 4-5 ditësh edhe pa trajtim kollë bëhet liquefies produktive pështymë dhe fillon të largohet bronke. Por le procesi marrë kursin e saj jo: pa proces mjekësore kompetente të trajtimit mund të marrë një natyrë të zgjatur, kërcënuese infeksionit intrauterin.

Bronkit gjatë shtatzënisë, trajtimit

Trajtimi i bronkit varet nga shumë faktorë. Së pari, kollë është shumë e ndryshme dhe kërkon një drogë krejtësisht të ndryshme për trajtim. Vlerëso Këtë mund vetëm mjek, ai do të zgjedhë trajtimin e duhur. Prandaj, simptomat e para të bronkit nuk forcojë vizitën tuaj në mjeku.

Parimet e përgjithshme të trajtimit të bronkit gjatë shtatzënisë:

  1. Pijshëm të ngrohtë tepruar.Për të rritur sekretimit të gëlbazë dhe i hedh lëng atë duhet të pini sa më shumë lëngje të ngrohta. Ajo është e mirë në qoftë se ajo është e nxehtë e ujit mineral alkaline, çaj të ngrohtë, trumzë dhe teas kamomil. Catechin vetë nuk admirojnë e nevojshme, pasi shumica e bimëve kundërindikuar në shtatzëni.

  2. Regjim shtrati. Kjo do të lejojë trupit për të luftuar dehje dhe për të shpëtuar forcën për të luftuar infeksionin. Kur bronkit gjatë shtatzënisë duhet të shtrihem në ditët e para të sëmundjes. Për fat të keq, ne jemi të përdoren për të transferuar të gjitha sëmundjet e këmbëve, kështu shtatzëna për një kohë të gjatë nuk mund të realizuar veçori e gjendjen e tyre dhe mezi të mësojnë jo vetëm të mbrojtur veten e tyre, por edhe fëmijën e tyre.

  3. Agjentët antitussive.Kjo është e njëjta pyetje që mjeku së pari të vendosë, në varësi të llojit dhe fazën e ilaçeve të caktuar kollë sëmundje. Kur kolla joproduktive në fazat e hershme është kryesisht për mukolitike që hedh lëng mukusit dhe lehtësojnë tërheqjen e saj nga bronke. Kollë produktive me të bollshme gëlbazë gjethe mund të shtypur ajo ndihmon të trajtuar. Aplikimi fondet pritivokashlevyh për fazën e dytë të sëmundjes gabim, kjo do të çojë në stanjacion infektuar mukusit në rrugët e frymëmarrjes dhe eventualisht mund të shkaktojnë pneumoni. Por faza e tretë e bronkit ndodh kollë joproduktive thatë që mund të shoqërojë gruan e ka shëruar për disa javë. Kjo është e nevojshme për të shtypur kollë, sepse nuk përfitojnë nga asnjë, dhe dëmi mund të jetë i rëndësishëm. Për shkak të një kollë gjatë rraskapitës rritur presionin brenda barkut, për të forcuar muskujt e barkut, të cilat mund të shkaktojnë hypertonicity mitrës, por edhe me kohëzgjatje të gjatë shkëputje placentar. Zgjedhja e barnave për trajtimin e kollë të tillë një pyetje komplekse, sepse më i përdorur tradicionalisht në raste të tilla, fondet e kundërindikuar në mënyrë rigoroze në shtatzëni, si kalojnë placentën dhe të ketë një ndikim negativ në trurin e fëmijës.

  4. Thithja.Një nga metodat më efektive dhe të sigurt për të luftuar bronkit gjatë shtatzënisë. Mirë ndihmë Inhalimi ujë mineral alkaline. Nëse ju lejojnë të shtatzënisë, mjeku juaj mund të rekomandojë drogë mbytje. Kjo rrugë e administrimit të barnave është droga më efektive janë dorëzuar direkt në bronke, dhe sigurojnë doza të ulëta ul probabilitetin e goditur një sasi të konsiderueshme të drogës në gjak dhe për këtë arsye depërtimit të saj përmes placentës.

  5. Droga antibacterial.Me trajtimin në kohë të duhur të bronkit gjatë shtatzënisë, në shumicën e rasteve mund të shërohet pa antibiotikë. Por nganjëherë ato janë të nevojshme. Ndërsa shtatzënë nuk mendojnë për rreziqet e antibiotikëve, e cila është diskutuar shumë gjerësisht kohët e fundit. Fakti që infeksioni është një kohë e gjatë në trup, mund të kalojë në të fëmijën dhe infeksioni fetusit është shumë e rrezikshme në çdo fazë. Në mesin e gamë të gjerë të antibiotikëve moderne janë ato që mund të zbatohet nga kohën më të hershme, por në të kundërtën, droga përdorimi i të cilave nuk është e mundur gjatë shtatzënisë. Mjeku zgjedh droga më efektive dhe të sigurt është për të mandatit tuaj. Pra, nëse mjeku juaj rekomandon antibiotikë, duhet të fillojë të marrë ato menjëherë.

Trajtimi i bronkit gjatë shtatzënisë nuk është e lehtë. Por kjo është më efektive sa më shpejt filluar. Kështu që nuk shikojnë zhvillimin e sëmundjes vetëm rënë 2-3 ditë deri në fillimin e sëmundjes mund të shtoni 2-3 javë në kohëzgjatje. Dhe pasi qëllimi kryesor i çdo nënë është lindja e një fëmijë të shëndetshëm duhet të besojë profesionistët e tij të hershme të trajtimit.