Vitaminat në shtatzëni


Megjithatë, besohet se thithjen e vitaminave nga ushqimi është më i lartë se sa pilula sepse hahet vitaminat natyrale gjatë shtatzënisë është e nevojshme.

Vitamina A

 • E nevojshme për formimin e skeletit kockave dhe dhëmbëve, mbron lëkurën dhe membranat mukoze, ndikon në zhvillimin e placentës, struktura e flokëve, thonjve, formimin e pigmenteve pamore; rrit imunitetin.
 • Përmban: në currants zi, detit buckthorn, malit hirit, kajsi, rosehips, shalqi, speca të kuq dhe të gjelbër, spinaq, lakër, në krye të selino, lakërishtë, majdanoz, kopër, karrota, lëpjetë, green onions, vaj peshku, qumësht, gjalpë, krem, djathë, gjizë, vezë e verdhë veze, dhe kështu me radhë. d. provitamin karrota A-pasur, perimet jeshile dhe të verdhë, fruta të verdhë.
 • Doza ditore e vitaminës A nuk duhet të kalojë 2500 IU. Kur tejkalimi i dozës ditore (duke përdorur drogë për të trajtuar Retinol) është efektet e mundshme teratogjenik në fetus.

Vitamina B1 (thiamine)

 • Ndihmon me toksikoz, rregullon sistemin nervor, ndihmon metabolize karbohidratet, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe është i përfshirë në formimin e gjakut dhe ndikon pozitivisht nervor sistemit, rritja, oreksi, aftësia për të mësuar. Dobishme për tonin e muskujve të traktit digjestiv, stomakut dhe zemrës. Vepron si një antioksidant.
 • Përmban: në drithëra (kënaqur, hikërror, mel), arra (lajthi, arra, bajame), kajsi, të egra u rrit, panxhar, karrota, redtsi, qepë, lakër, spinaq, patate, qumësht, mish, vezë, maja.
 • Doza ditore prej 1-15 mg.

Vitamina B2 (riboflavin)

 • Merr pjesë në metabolizmin e karbohidrateve, metabolizmin e yndyrave dhe proteinave ndikon në funksionimin normal të sistemit nervor; është i përfshirë në rindërtimin e qelizave dhe indeve, nxit absorbimin më të mirë të hekurit dhe funksionimin normal të gjëndrës tiroide.
 • Përmban: në të qumështit dhe produkteve të mishit (mëlçisë), banane, perimet jeshile, arra, bizele, drithëra.
 • Doza ditore prej 1,5-2,0 mg.

Vitamina B3 (niacin, acid nikotine)

 • Dilates enët e gjakut, kolesterol kontrollin dhe yndyrë në trup, normalizes presionin e gjakut, rregullon sistemin nervor (redukton lodhjen, hutim, heq dobësi të muskujve, dhimbje koke).
 • Përmban: në mish, mëlçisë, veshkave, peshk, vezë, qumësht, kërpudha.
 • Mg Daily doza15-20.

Vitamina B5 (pantothenate kalciumit)

 • Merr pjesë në metabolizmin qelizor, ndikon gjëndra veshkave, gjëndrës tiroide, aktivitetin mendor, ndihmon me stresin, përmirëson imunitetin, heq inflamacion.
 • Përmban: mëlçinë, veshkët, mish, peshk, vezë, kërpudha (kërpudha, të bardhë), perime të freskëta (panxhar, lulelakër, asparagus), krunde, embrion gruri, arra.
 • Doza ditore prej 4-7 mg.

Vitamina B6 (pyridoxine)

 • Ajo nxit formimin dhe zhvillimin e sistemit nervor qendror të fetusit. Ndihmon me toksikoz.
 • Përmban: në krunde gruri, grurë vezore, oriz i palëmuar pllaka, kënaqur, fasule, hikërror, arra, peshk (salmon dhe merluc), mish, mëlçi, vezë, fruta agrume, luleshtrydhe, qershi, domate.
 • 2-2.5 mg Doza ditore.

Vitamina B9 (acid folik)

 • Përfshirë në prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut (eritrocitet), ul nivelin e kolesterolit në gjak. Ndikojnë në formimin e sistemit nervor të fetusit, zvogëlon gjasat e defekteve tub nervore dhe keqformime fetale, psikikë dhe intelekt. Vepron në funksionin e zorrëve dhe të mëlçisë.
 • Përmban: lakër, spinaq, bishtajore (bizele, fasule), qepë jeshile, rrepa, karrota, domate, miell gruri, veshkat, mëlçisë, djathë, havjar, djathë, maja, etj
 • Doza ditore prej 0,8-1 mg.

Vitamina B12 (Cyanocobalamin)

 • Ajo ndikon funksionit të mëlçisë, forcon sistemin nervor, nxit rritjen e fetusit.
 • Përmban: në mëlçi viçi, peshk, ushqim deti, mish, qumësht, djathë.
 • Doza ditore prej 3,0-4,0 mg.

Vitamina C (acidi Askorbik)

 • Rrit rezistencën ndaj infeksioneve, efikasitetin, efekt i dobishëm për muret e enëve të gjakut dhe ndihmon trupin të asimiluar gjëndër në hyrje siç kërkohet gjatë shtatzënisë për të parandaluar aneminë.
 • Përmban:. Egra u rrit, dogwood, currants zi, hirit mal, det-buckthorn, frutave agrume, speca të kuq, rrikë, majdanoz, green onions, kopër, lakër, patate, turnips dhe kështu me radhë D.
 • Doza ditore prej 60 mg.

Vitamina D (calciferol)

 • Merr pjesë në formimin e eshtrave dhe dhëmbëve, ndihmon të mbajë ekuilibrin e kalciumit dhe fosforit në trupin e një gruaje shtatzënë nevojshme për të parandaluar rakit tek fëmijët.
 • Përmban: në vaj peshku, mëlçisë cod, harengë Atlantikut, skumbri, salmon, ton, e verdhë veze veze, gjalpë, qumësht.
 • Doza ditore prej 10 mg.

Vitamina K

 • Merr pjesë në koagulimin e gjakut, ndikon në formimin dhe rritjen e kockave fetusit është i përfshirë në sintezën e proteinave në proceset oksidimi, formimin e kërc dhe kockave.
 • Përmban: në nettles gjelbra, perimet me gjethe, domate, spinaq, lakër brukseli dhe lulelakër, grurë, soje, u rrit hips, fruta dhe rrënjët; një mëlçi derri dhe vezë pak.
 • Doza ditore prej 1 mg per kilogram te peshes trupore.

Vitamina H (biotin)

 • Të favorshme të ndikojnë në shëndetin e përgjithshëm të mbetur shtatzënë, përmirëson lëkurën, ndihmon me toksikoz (heq të përzier), lehtëson lodhje, marramendje dhe letargji.
 • Përmban: vpecheni dhe veshkave, bishtajore, kërpudha, lakër, panxhar dhe spinaq; pak më pak se në qumësht dhe vezë.
 • Doza ditore e 30-100 mg.

Vitamina E

 • Efekti pozitiv në hormonet, ripening, stabilizues anijet shtetërore të placentës dhe mbrojtur atë nga shkëputje; është i përfshirë në sintezën e hormoneve të laktacionit dhe shtatzënisë. Ka agjent anti-inflamator. Vitamina E është caktuar kur kërcënimin e abortit.
 • Përmban: vaj luledielli, bukë, drithëra, fruta, perime, mish, qumësht.
 • Doza ditore prej 10-15 IU.