Rivendosja e trupit pas lindjes


Kur shtatzënia është restauruar fjalë për fjalë çdo qelizë në gratë e trupit, por ndër pikat kryesore mund të identifikohet rivendosur figurën menstruacioneve e flokëve dhe lëkurës, organeve të brendshme.

Restaurimi i menstruacioneve pas lindjes


Shumica e grave nekormyaschih menstruacioneve ndodh brenda 1.5-2 muaj pas lindjes. Në gratë lactating menstruacioneve mund të mungojë për të gjithë periudhën e ushqyerjes me gji, dhe mund të shërohen dhe pas 2 muajsh, si në nekormyaschih.

Procesi i rimëkëmbjes funksionin individual menstrual, e cila varet nga disa faktorë:

 • komplikime gjatë shtatzënisë dhe lindjes së fëmijës;
 • Gratë e moshës;
 • fle aderimin dhe pjesa tjetër, ushqim racionaliteti;
 • neuro-psikologjike statusi i grave;
 • sëmundjet kronike.

Menstruacioneve problematike mund të jetë një shenjë indirekte e sëmundjeve gjinekologjike.

 1. I shkurtër në 1-2 ditë menstruacioneve mujore ose më 5-6 ditë mund të shoqërojnë Endometrioza ose fibroids mitrës.
 2. Gjatë menstruacioneve mazhuschye mund të shërbejë si një shenjë e Endometrioza ose endometritis.
 3. Dhimbje të forta gjatë menstruacioneve shpesh shoqërojnë shtojca salpingo dmth inflamacion.

Secila nga këto situata kërkon këshillën e një gjinekologu kualifikuar.

Rikthe shifra pas lindjes

Shumë gra kompleksuyut për dialed gjatë kg shtatzënisë, ka humbur formën e barkut dhe mollaqe.

Për të rivendosur shifrat rekomandohet një dietë e duhur, duke i dhënë dorë nga ëmbëlsirat dhe ushqime niseshte, skuqur dhe i yndyrshëm. Këto produkte nuk janë të nevojshme gjatë ushqyerjes me gji, kështu që nuk do të vonojë humbje peshe një kohë të pacaktuar.

Pasi jep mjeku leje duhet të fillojë duke shkuar në palestër dhe pishinë, duke ecur me një karrocë në një park aty pranë.

Restaurimi i flokëve dhe lëkurës pas lindjes

Shumë gra ankohen se pas disa muaj pas lindjes kanë filluar të bien nga flokët. Në fakt, të frikësuar nuk ia vlen.

Fakti që një fëmijë periudhën e pritur për shkak të ndryshimeve në ciklin hormonal zgjatur jetën e flokëve dhe ata pothuajse të pushojë të bjerë. Pasi hormoneve të kthehet në normale (disa muaj pas lindjes), e flokëve, nuk rënë gjatë shtatzënisë, fillojnë të bien. Kjo krijon një ndjenjë të problemit, dhe në fakt fiziologji thjeshtë.

Për të ruajtur flokët, e rekomanduar nga një mjek për të marrë vitamina të veçanta (për fëmijë në gji apo laktacionit flokëve nëse është e mundur), dhe përdorni maska ​​dhe forcuar shampoos.

Lëkura mund të jetë shtrirë pas shtatzënisë, kështu që parandalimi koleksion duhet të përdorin grim të veçantë edhe ndërsa duke pritur për fëmijën. Megjithatë, në qoftë se shënon shtrirje shfaq pas lindjes së fëmijës, mos e humbni shpresën: ju mund të përdorni krem ​​dhe kremra ose vizitoni faqen e procedurave të veçanta në sallonet e bukurisë.

Rifillimi i organeve të brendshme pas lindjes

 1. Kur shtatzënia është e rekomanduar për të vizituar një dentisti të ketë të vlerësuar gjendjen e dhëmbëve (disa nënave ata janë të shkatërruar dhe kanë nevojë për trajtim apo kujdes të veçantë).
 2. Të jetë i sigurt për të vizituar një gjinekolog, dhe praninë e sëmundjeve kronike dhe madje edhe ata ekspertë të cilët kanë vëzhguar gruan e tij para dhe gjatë shtatzënisë. Nëse urth ose kapsllëk që shoqërojnë shtatzëninë nuk zhduken pas lindjes, gastroenterologist detyrueshëm konsultimi.
 3. Është e rëndësishme për të kaluar gjakut dhe urinës teste të për të monitoruar gjendjen e organeve të brendshme. Në qoftë se testet janë zbuluar devijim, ajo është e rekomanduar për të vizituar një terapist. Ajo do të sjellë historinë së bashku, njihen me hulumtimin dhe nëse është e nevojshme drejtim japin për të ngushtuar specialistë.