Trajtimet shtatzënisë hematoma


Sipas strukturës së saj anatomike hematoma është një akumulim i vogël i gjakut në mes të murit të mitrës dhe predha embrionale. Në zemër të këtij procesi është një shkelje e integritetit të mureve të enëve të gjakut rrjedhje të gjakut. Me një sasi të vogël të gjakut është i kufizuar Villi chorionic, por përparimin që të çon në shkëputja nga murin e mitrës dhe vezën të abortit.

Shkaqet retrohorialnoy hematoma


Sipas mjek obstetër-gjinekologë, shkaqet kryesore të hematoma mitrës shtatzënisë retrohorialnoy arsye të ngjashme që provokojnë abort spontan, veçanërisht pasi që këto procese janë shpesh të kombinuara. Këto përfshijnë:

 • ushtrim të tepruar;
 • trauma dhe stresi;
 • përçarje e zhvillimit normal embrionale të fetusit (keqformime);
 • çrregullime hormonale;
 • ndikimet toksike (alkoolit, pirja e duhanit, duke marrë medikamente të caktuara);
 • përkeqësim të sëmundjeve të organeve riprodhuese femra (tumore, endometrioza, sëmundje inflamatore);
 • dhëmbëza të rënda nga ndryshimet muri i mitrës (p.sh. pas ndërhyrjes cezariane, operacionet në organet pelvike);
 • Disponueshmëria e rrezikut në punë, etj

Manifestimet kryesore të hematoma mitrës retrohorialnoy

Forma të vogla dhe fillestare e hematoma gjatë shtatzënisë shpesh asimptomatike, kështu që ata ndonjëherë aksidentalisht zbuluar gjatë ultrazërit ardhshëm gjatë shtatzënisë. Në rastet kur madhësia e hematoma përtej Chorionic, një grua nga gjakderdhje të traktit gjenital shfaqen nëse përzgjedhja hematoma të kuqe të freskët të ndritshme në qoftë se hematoma kohë të gjatë, që ka ekzistuar për disa ditë, zgjedhja mund të jetë e errët ngjyrë kafe dhe me mpiksjen.

Shpesh kur rritet grua hematome fillon të ndjehen drag, pa lokalizimin qartë të dhimbjeve të barkut në mollaqe, legen. Dhe me këto ankesa ajo duhet menjëherë të shkojnë te mjeku pa pritur për shfaqjen e komplikimeve.

Hematoma në shtatzëni: diagnoza dhe trajtimi retrohorialnoy hematoma

Prezantues kryesor dhe metodë e besueshme për zbulimin e hematoma në shtatzëni është një ekografi, e cila është mbajtur në mënyrë periodike në rrjedhën e trajtimit për të përcaktuar efektivitetin e saj.

Parimet themelore të trajtimit të hematoma gjatë shtatzënisë:

 • Krijo oberehayuscheho mënyrën me kufizimin e aktivitetit fizik (zakonisht në shtrat me një fund të ngritura këmbë) me gjendjen e të butë emocionale, dhe nëse qëllimi është e nevojshme qetësim të lehta dhe të padëmshme të fetusit bimor (sanëz, Leonurus, borzilok, etj).
 • Për të ulur tonin e mitrës, relaksim saj përshkruajnë antispasmodics (drotaverine, papaverine, magnez sernokysluyu dhe të tjerët).
 • Për të parandaluar gjakderdhje dhe ndalet kjo përshkruajnë vitaminat K, C, PP, dytsynon dhe droga të tjera.
 • Për të normalizuar nivelet hormonale dhe bermennosti favorshme rrjedhin përshkruajnë vitaminë E, A, acid folik dhe të tjerët.
 • Qëllimi kursyer dietë që nuk shkakton rënda zorrëve lëvizshmëri, kapsllëk, bloating dhe në të njëjtën kohë është lehtësisht të tretshëm, të gradës së lartë në drejtim të pasura me vitamina dhe mikroelemenov.