Nëntë muaj 36-40 javë


Fundit zhvillimin e fetusit javë kushton fituar peshë fëmijë dhe forcë për lindjen e ardhshme. Push nga sipërfaqja e trupit të saj zhduket dhe ai bëhet i kuq dhe i fryrë. Mushkëritë e tij janë të gatshëm për jetën extrauterine. Dhe shumë shpejt ai do të jetë i lindur

Muajin e kaluar shkon nga 37-të deri 41-të javë, në qoftë se ju numërimin nga dita e periudhës së fundit. Fëmija lëviz gjithnjë e më pak, dhe ka disa arsye. Së pari, natyrisht, është se ajo është shumë e mbushur me njerëz në mitër. E dytë në fund të shtatzënisë për të reduktuar sasinë e lëngut amniotik. Një aktivitet i tretë në mitër që janë gjithnjë constricting fëmijën, duke u përgatitur për të lënë.

Kjo foshnje lanugo lëkurë muaj zhduket dhe as vaj plotësisht apo pjesërisht origjinale. Fëmijë është mjaft i madh dhe ka akumuluar një sasi të mjaftueshme të yndyrës për të ushtruar thermoregulation vetë. Ndonjëherë vaj syrovidnoy është përcaktuar në trupin e fëmijës pas lindjes, por kjo nuk duhet të jetë shumë. Një sasi e madhe e yndyrat në lindje është një nga simptomat e papjekurisë së porsalindur. Përveç kësaj, fëmija juaj është aktive në rritje thonjtë, në mënyrë që të jenë të përgatitur për të shkurtuar ato në ditën e parë pas lindjes, sepse pothuajse të gjithë fëmijët në thonjtë e lindjes janë shumë të gjata.

37 javë të shtatzënisë javë të shtatzënisë 38 javë 39 beremennosti40 beremennosti41 Week Week javë beremennosti42 beremennosti42 javë ose më shumë

Fruta merr një pozitë në të cilën ai do të shfaqet në botë. Në mënyrë tipike, në këtë periudhë, ajo nuk do të ndryshojë, edhe pse ka përjashtime të rralla. Përveç kësaj, si përgatitja e kanalit të lindjes duke paraqitur një pjesë të fetusit fillon të bjerë poshtë dhe presion kundër derën e një pellgu të vogël, që merr pozitën optimale për fillimin e punës. Nga pamja e jashtme, duket se në fund të mitrës bie poshtë, dhe ju të bëhet shumë më e lehtë për të marrë frymë.

Sytë fëmijës suaj nuk kanë ngjyrë, por në ditët e ardhshme sy iris ndryshimin e ngjyrës. Të gjitha foshnjat janë lindur me sy blu në mënyrë të barabartë pigmentuar ngjyra, të përhershme që ata fitojnë gjatë vitit të parë të jetës.

Të gjitha organet dhe sistemet e funksionimit të fëmijës suaj siç duhet dhe në të plotë. Mushkëritë e tij janë gjithashtu të gatshëm për të filluar punën. Tani koha një fëmijë në botë varet nga ai.

Ndryshimet në trupin e nënës


Gjatë muajit të fundit të shtatzënisë kockat e legenit janë në mënyrë aktive duke u përgatitur për lindjen e ardhshme. Normalisht kockat e legenit lidhur ende, por për të siguruar fëmijën rehatshme dhe më pak traumatike të promovuar kanalin e lindjes për lindjen, ata janë pjesërisht të lëvizshme. Kjo është arritur nga ënjtje të kërc, e cila është pjesë e nyjeve legenit. Kockat ndryshuar kërc do pretty much të shkojë përveç kur keni nevojë për atë fëmijë. Gratë më shtatzëna është e lidhur me dhimbje në eshtrat e legenit dhe pubike shpesh në joints. Normalisht këto dhimbje nuk duhet të jetë i tepruar. Shpesh në sfondin e këtyre ndryshimeve në rrjet legenit, një gjendje anormale quhet symphysis ose simfiziopatii. Ajo karakterizohet nga dhimbje të mprehtë kur presion, sidomos kur ecin, shfaqjen e duck waddling ecje. Kjo gjendje kërkon diagnozë dhe trajtim të mëtejshëm, dhe në disa raste për shkak të ndryshimeve të rëndësishme në nyjet e legenit dhe rrezik të lartë lonnogo symphysis këputje gjatë lindjes, mjekët rekomandojnë pacientëve të tyre seksion cesarean.

Por procesi i ndryshimit në kërc, për fat të keq, nuk mund të jetë lokal. Ndryshimet ndikojnë në të gjitha sipërfaqet e kyçeve kërc, e cila është arsyeja pse në këtë fazë shpesh kanë dhimbje dhe mosfunksionim e shumë nyjeve të mëdha, më së shpeshti gju dhe hip. Jini të kujdesshëm dhe në asnjë rast nuk e vë vetes aktivitet fizik! Mos harroni se perenapruzhuyuchys tani, ju rrezikojnë të humbasin shëndetin për jetën.