Në qoftë se flokët bien jashtë pas lindjes për të bërë


Rritja e estrogjenit gjatë shtatzënisë ndërhyn me ciklin normal të rritjes së flokëve. Pas lindjes, kur hormonet janë kthyer në normale, flokët akumuluar tepërt fillon të bjerë jashtë, dhe trupi nuk është mësuar me atë menjëherë rikthen norma natyrore e rinovimit të flokëve. Kontribuoni me humbjen e flokëve pas lindjes dhe faktorëve të tillë shtesë si stresi dhe sekretimit Hormoni (laktacionit).

Humbja e flokeve pas lindjes: në qoftë se


Lajm i mirë për ata të shqetësuar në lidhje me një ritëm që flokët bien pas lindjes së fëmijës është e përkohshme! Humbja e flokëve Peak llogaritë për 3-4 muaj pas lindjes së fëmijës, dhe pastaj për 6-12 muaj, trupi vetë sjell gjithçka kthehet në normale.

Si për të zvogëluar humbjen e flokëve pas lindjes: Dietë

Disa ndryshime në dietën tuaj dhe shtojcave të caktuara mund të ndikojë se sa kohë ju e flokëve do të bjerë pas lindjes dhe sa shpejt ata do të kthehen në ciklin normal. Këtu janë disa rregulla të marrjes së përditshme të vitaminave dhe mineraleve që promovojnë shëndetin e flokëve:

  • 11-12 mg të zinkut, i cili ndikon në asimilimin e proteinave që janë blloqe ndërtimi për flokët të shëndoshë;
  • 2,62 8 mikrogramë të vitaminës B, e cila nxit metabolizmin dhe stimulon rritjen e flokëve;
  • 80-120 gram të vitaminës C. Kur flokët bie pas lindjes, është e rëndësishme për të stimuluar follicles flokët për të nxitur rritjen e flokëve të reja. Është kjo e ndihmon vitaminë C;
  • 15-19 mg e vitaminës E, ulchshayuscheho qarkullimin e gjakut në lëkurë e kokës dhe stimulon rritjen e flokëve të reja.

Në dietën e grave që duan për të minimizuar sasinë e rënies së flokëve pas lindjes së fëmijës, duhet të jetë një shumë e perime, të cilat përmbajnë flavonoids dhe antioksidantë, ushqime të pasura me omega-3 acide yndyrore dhe ushqime të lartë me proteina.

Zvogëlon humbjen e flokëve pas lindjes, kujdesin

Kur flokët bie pas lindjes, është e rëndësishme për të zvogëluar dëmin e shkaktuar. Për këtë për të shmangur dëmton përfundimin e pajisje të tilla si çamçakëz vështirë dhe këmbët, curlers. Nuk ka nevojë për të gërshetuar braids shtrënguar dhe pajisjet e përdorura për flokët me ngrohje të lartë. Shpeshta larë flokët mund t'i bëjë ata të brishtë dhe i brishtë dhe për të rritur normën e humbjes do të zvogëlojë frekuencën e larjes, si ju flokët bien pas lindjes.

Nëse keni rënien e flokëve pas lindjes së fëmijës, është koha për të bërë një prerje të shkurtër elegant. Ajo do të ketë përparësi të shumta: të kurseni kohë në styling, e cila është e rëndësishme për nënat; nuk do të kujdeset për pastrimin e flokëve të gjatë me shtretër baby dhe kanalizimeve; shtoni pamjen pastër dhe, natyrisht, flokët e re do të rriten më shpejt.

Stresi dhe humbjen e flokëve pas lindjes

Flokët bien pas lindjes jo vetëm nga shkaqe hormonale, dhe gjithashtu për shkak se shumë nëna të reja testuar stresit. Mundohuni të bëni një Aromatherapy rutinë, meditim, të ushtrojë të gjithë të kontribuojnë në reduktimin e stresit dhe për këtë arsye të zvogëlojë sasinë e rënies së flokëve. Mos u mundoni për të bërë gjithçka të përsosur, japin vetes të drejtën për të pushuar.

E rëndësishme! Nëse keni rënien e flokëve pas lindjes është e natyrshme, por në qoftë se fëmija pas lindjes më shumë se një vit, dhe norma e humbjes së flokëve nuk është zvogëluar, kjo është një arsye për të parë një mjek për të kontrolluar gjëndër tiroide.