Nëse ngarje këmbët gjatë shtatzënisë


Arsyet redukton këmbët gjatë shtatzënisë


Këmbët gjatë shtatzënisë mund të zvogëlojë arsyet e mëposhtme.

 • Mungesa e kalciumit në trupin ose në metabolizmin e mineraleve të tjera (magnez, kalium, etj).
 • Sëmundje të veshkave në të cilën ka sekretim i tepruar i mineraleve.
 • Mosfunksionimi i gjëndrave endokrine, tiroide, paratiroide, sindromi metabolik, diabeti, etj
 • Patologjia e sistemit musculoskeletal, këmbët e sheshtë, sjellje dhe lakim kurrizore. Rritja e pazakontë dhe rritjen e ngarkesës në muskujt mund të shkaktojë konfiskimet.
 • Qëndrimi i gjatë në këmbët e tij, i zgjatur në këmbë në këpucë me takë të lartë, i veshur me rroba të ngushta që shkel qarkullimin normal të gjakut në këmbë.
 • Sëmundjet e sistemit kardiovaskular, nga të cilat më të zakonshme është venat me variçe që vetëm mund të fillojnë të zhvillojnë gjatë shtatzënisë për shkak të presionit të rritje të mitrës në enët e mëdha të gjakut venoz të devijuar nga gjymtyrë të ulët.
 • Sëmundje e sistemit nervor qendror dhe periferik.

Çfarë duhet të bëni kur dhimbje në këmbë gjatë shtatzënisë

Për të reduktuar peshën e gjykatës është e nevojshme për të gatuaj dhe masazh të lehta stroking, ndjesi shpimi gjilpërash të lehta të lëkurës dhe të ngrohjes (për shembull, duke përdorur pads ngrohje, batanije, ujë të ngrohtë). Pastaj për të lëvizur këmbët e mia dhe gishtërinjtë, shtrihen muskujt e dobishme.

Nëse ju shpesh redukton këmbë gjatë shtatzënisë, duhet të shihni një mjek për ekzaminim.

Shmangia këmbë dhimbje gjatë shtatzënisë

 • Bilanci racionin dhënë mosha dhe nevojat e grave në minerale dhe vitamina, të hahet shumë ushqime bimore gestational është rregulluar, nëse është e nevojshme (dhe në konsultim me mjekun) për të marrë vitamina dhe minerale dhe shtojcave dietike për gratë shtatzëna.
 • Gjumit është e këshillueshme për të marrë dush të përbashkët lokal apo zbutës për këmbët, largimin e tyre nga stresi dhe lodhja (kjo mund të jetë një dush me kripë deti, pishe ose livando ekstrakt, zierje bimor).
 • Mirë për ditë (sidomos natën) për masazh këmbët, duke filluar me gishtërinjtë tuaj në një drejtim lart, në këtë mënyrë jo vetëm zbutës muskujt e lodhur në një ditë, por ata përmirësuar qarkullimin e gjakut dhe metabolizmit. Gjatë gjithë ditës ju mund të përdorë gjithashtu edhe një masazh të vogël palestër nga lloji implicator Ilizarov, blots dhe të tjerët, dhe të bëjë lëvizjet anëshme në këmbët, kyçin e këmbës dhe gju nyje të, të bëjë rregullt shëtitje të gjata në ajër të pastër.
 • Zgjidhni rrobat më të mira dhe këpucë për punë, pushim dhe fle në mënyrë që ato të mos shkelin qarkullimin e gjakut dhe nervat nuk janë të shtypur. Gjatë natës është e këshillueshme për të fjetur në anën e, kalimi në mes të këmbëve të batanije të hollë ose jastëk për të shmangur presionin. Besohet se fle mirë në shtrat me një rul ngritur paksa fund këmbë ose pushimi në këmbët e tij.