Shtatzënisë Ginger nënat e ardhshme shënim


Megjithatë, mbani mend se mjekët rekomandojnë gratë shtatzëna të marrë xhenxhefil vetëm në sasi të kufizuara në aspektin e caktuara apo edhe tërësisht të ndalojë përdorimin në dietën e çdo gjellë me xhenxhefil.

Pronat e dobishme e xhenxhefil gjatë shtatzënisë


Trupi i një gruaje gjatë shtatzënisë mungon vitamina, sistemi imunitar dobësohet, dhe në këtë drejtim duket dhe gjasat e sëmundjeve të ndryshme. Filxhan aromatik çaj me xhenxhefil ndihmon nënat e ardhshme për të forcuar sistemin e tyre imunitar, ajo është e shijshme dhe tonik për parandalimin e sëmundjeve virale. Xhenxhefil do të ndihmojë në rast se gruaja është e ftohtë sëmurë. Rrënjë xhenxhefil - një ilaç natyral për dhimbje koke, flashes nxehtë, parehati në fyt.

Duke folur për vetitë pozitive të xhenxhefil, duhet theksuar se ajo ka efekte të dobishme për tretje dhe eliminon ndjenja e shurdhim në stomak.

Ginger ndihmon të përshpejtojë shkëmbimin e substancave, dhe për këtë arsye i domosdoshëm për simptomat e toksicitetit. Kjo do të ndihmojë të përballen me nauze, me një mbytjes me gaz të lartë, marramendje.

Shumica e grave shtatzëna janë tepër emocionale, humor, ata mund të ndryshojë disa herë në ditë, ata janë të shqetësuar, dhe ndonjëherë edhe agresivë. Mrekullia Ginger soothes sistemit nervor, heq stresin dhe nervozizëm.

Kundërindikimet për përdorimin e xhenxhefil gjatë shtatzënisë

Hani xhenxhefil gjatë shtatzënisë është i nevojshëm nëse gratë kanë ngrënë atë para. Nëse është kështu ajo vendosi për të hequr qafe nga simptomat e pakëndshme të toksicitetit, ju nuk duhet të përdorni xhenxhefil si reagim ndaj produktit të ri mund të jenë të paparashikueshme.

Kundërindikimet Përgjithshme përdorni xhenxhefil

  • sëmundjeve të traktit gastrointestinal;
  • Ulçera;
  • alergjik ndaj xhenxhefil;
  • ethe;
  • tëmthit sëmundje;
  • gjakderdhje të çdo origjinës;
  • hepatit;
  • presionin e lartë të gjakut;
  • inflamacion të lëkurës.

Kundërindikimet Shtatzënia

Gratë shtatzëna nuk duhet të përdorni xhenxhefil në fazën e dytë të shtatzënisë, nga muaji i katërt. Nëse ka një toksikoz fortë në ose para se abortet afat të fundit ka ndodhur xhenxhefil absolutisht kundërindikuar.

Efektet e mundshme anësore

Dëme të rënda për xhenxhefil frutash do të sjellë, por keqpërdorimi ose mbidozë mund të ndikojë negativisht në gjendjen e gruas.
Efektet anësore përfshijnë alergji, diarre, nauze dhe vjellje, marramendje. Në qoftë se ju përdorni xhenxhefil në gratë shtatzëna është përkeqësuar kusht ose përdorimit nuk përmirësohet, ju duhet të anulojë marrjen e bimëve dhe të përdorin metoda të tjera.
Në çdo rast, përdorimi i xhenxhefil gjatë shtatzënisë nuk duhet të pakontrolluar!