Infeksionet e traktit urinar gjatë shtatzënisë


Infeksionet e traktit urinar shpesh ndikojnë në trupin e femrës, dhe kjo është për shkak të disa dallimeve anatomike: femër uretrës gjatësi totale prej rreth 4 cm, hapet në afërsi të vaginës dhe anusit, prandaj duke marrë agjentët bakteriale janë shumë më shumë gjasa.

Por kjo nuk është shkaku i vetëm i infeksioneve të traktit urinar.

Sa është infeksion të traktit urinar në shtatzëni


Rreziku i infektimit rritet me shtatzëninë. Kjo varet nga faktorët e mëposhtëm. Në shtatzëni, korpus luteum sekreton hormoneve progesterone, e cila shkakton relaksim të muskujve të butë, dhe kështu relaksim të mitrës.

Progesterone gjithashtu vepron në ureters qetë muskujve, gota dhe lojë me birila, e cila çon në extension dhe blerjes së tyre dredhje lëvizje. Mitra është duke u rritur dita ditës dhe peredavlyuye ureters.

E gjithë kjo e komplikon rrjedhën e urinës nga traktin e sipërm urinar, promovon ri-importimin e urinës nga fshikëza të pyelocaliceal veshkat sistemit. Kështu, mundësia e infeksionit rritet disa herë.

Të rrisë incidencën e diabetit infeksionit akut, vatrën e infeksionit kronik, sëmundjet shoqëruese (urolithiasis, pielonefrit kronike, anomalitë e traktit urinar).

Trajtimi Vidyinfektsiy traktit urinar dhe diagnostifikimit

Ndër infeksionet e traktit urinar dallohen:

  • bessymptomnuyu bacteriuria (prania e përqëndrime të larta të baktereve në urinë pa simptoma);
  • Infeksioni nga pjesët e poshtme të traktit urinar (uretritin cystitis);
  • infeksion i sipërm (pyelonephritis, abscesi dhe smerald veshkave).

Bacteriuria asimptomatike shfaqet gjatë kryerjes urinalysis dhe kulturën e urinës për të mesëm kulturës bakteriologjike. Ajo mund të paraprijë inflamacion, kështu që është zbuluar duhet të jepen antibiotikë. Ju lutemi të bëni kontroll urinë.

Cystitis. Zakonisht ndodh në gjysmën e parë të shtatzënisë. Simptomat tipike janë djegur dhe dhimbje kur urinimit, thirrje i shpeshtë, dhimbje sipër pubis mund të jetë ngjyrë rozovatoe e urinës, në fund të urinimit. E gjithë kjo mund të shoqërohet me dobësi, ethe.

Për të konfirmuar diagnozën, sjell urinalysis, dvuhstakannoy test urina A ultratinguj.

Në deri në 12 javë të shtatzënisë duhet të përmbahen nga trajtimi me antibiotikë, si ky term është i vendosur të gjitha organet kryesore dhe sistemet e fëmijës. Funksioni i mundshëm i uzinës uroseptikov tilla letër Kastrati.

Pas afatit të caktuar antibiotikët, por droga e zgjedhjes janë antibiotikët seri penicilinë, cefalosporinat macrolides 2 Gjeneruar.

Pyelonephritis. Në qoftë se një grua ishte pyelonephritis më parë, diagnostikuar përkeqësimin e pielonefrit kronike. Përndryshe gestational akute (shkaktuar nga të shtatzënisë) pyelonephritis. Simptomat janë të njëjta në të dy rastet: pafuqi, ethe, të dridhura, dhimbje prapa, urinim i shpeshtë, paraqitja e qelizave të bardha të gjakut dhe bakteret në urinë.

Në procesin e diagnozës do dvuhstakannoy test urina, me ultratinguj. Nëse vëreni inflamacion në spital shtatzëna në Departamentin e patologjisë së shtatzënisë, pasi një rrezik të lartë të përkeqësimit dhe shfaqjes së preeclampsia.

Në trajtimin e pielonefrit duhet të përdorin antibiotikët. Metoda e parenterale administratës (intravenoze dhe intramuskular). Ndër të ndryshme të drogave të zgjedhura janë ato që shkaktojnë dëm më të vogël për fëmijën e palindur. Para se të ilaçeve emërimit është e këshillueshme për të kryer një test për ndjeshmëri. Dinamika e procesit të monitoruar për ndryshime në mostren e urines dhe mirëqenien e pacientit.

Mënyrë të mirë të trajtuar çdo sëmundje inflamatore e traktit urinar është parandalimi i saj. Higjienës personale të kujdesshëm, kanalizime vatra e infeksionit kronik dhe afatet shfaqjen e grave shtatzëna në garanci antenatal klinikën e shëndetit të nënës dhe fëmijës së saj.