Si të bëj banja dielli gjatë shtatzënisë


Vitamina D, formimi i cili është aktivizuar nga rrezet UV është veçanërisht e rëndësishme gjatë shtatzënisë. Nënat e ardhshëm është e nevojshme, si parandalimin e osteoporozës, dhe për rritjen normale dhe zhvillimin e fetusit.

Sunbathing në Shtatzënia: po ose jo


Gjatë shtatzënisë trupi i gruas aktivizon një hormon që ndikon në formimin e melaninës. Prandaj, pigmentim një grua shtatzënë më të prirur në cirk. Por sunbathing është një tjetër mjet i shkëlqyer për të luftuar depresionin. Prandaj, sunbathing gjatë shtatzënisë është e nevojshme, por përputhshmëria me rregullat e sigurisë në diell.

Dini llojin tuaj foto

Nën ndikimin e diellit në lëkurë fillon të prodhojë melaninës, i cili krijon një mburojë për të lëkurës me thithjen e rrezatimit, por lëkurës profarbovuyuchy në ngjyrë kafe, të kuqe ose të artë ngjyrë cirk. Çdo gjë varet nga klishe.

  • Foto lloj Unë popullsisë kanë të drejtë, me lëkurë të drejtë, flokë të kuqe; edhe ekspozimi minimale ndaj diellit mund të shkaktojë djegien nga dielli në to, dhe tan është formuar;
  • Tipi Photo II me lëkurë të drejtë, flokët dhe sytë; mund të merrni me lehtësi sunburns, lëkurë me njolla dobët;
  • Lloj Photo III zeshkan, me flokë të errët dhe të errët me sy; tan sa më shpejtë, në qoftë se duke marrë kujdesin e, të miturin dhe i përkohshëm.
  • Foto lloji IV zeshkan, me flokë të errët dhe të errët me sy; tan shpejt, pa marrë djegien nga dielli;

Mos harroni kohën

Sunbathing Koha duhet të jetë joaktive gjatë Sun: 10:00 ose pas 05:00. Filloni të bëj banja dielli mirë e 5 minuta, çdo ditë rritur gradualisht koha e kaluar në diell.

Mos harroni temperaturën dhe lagështinë e ambientit

Ajo që nuk është e lehtë është transferuar në shtet normal, shumë më keq mund të spryynyatysya gratë shtatzëna. Prandaj, nuk është e rekomanduar për të dalë kur temperatura kalon 30 gradë. ndërsa lagështia e lartë atmosferike.

A nuk bie në gjumë në plazh

Djali grua shtatzënë të dobishme, por jo në plazh. Edhe në qoftë se koha është e vrenjtur, rrezet UV në ujë reflektuar më të fortë. Një njeri relakson gjatë gjumit, humbi kontrollin e kohës dhe ekziston rreziku i Sunstroke dhe djegur.

Veshje dhe aksesorë shtatzëna ndërsa për rrezitje

Në diell, është e rëndësishme që të përdorin kapelë, syze dielli dhe kozmetike me UVB- mbrojtëse dhe UVA-filtra. Veshin zonë të dëshirueshme dhe veshje të bëra nga pëlhura natyrore për të mbrojtur kundër overheating dhe mundësoi lëkurën të marrë frymë.

Trajtimin e ujit

Dielli vjen dehidratim të shpejtë, e cila çon në një ulje të vëllimit të gjakut. Kjo gjendje ndikon gratë shtatzëna të rrisë përqendrimet në gjak e hormonit oxytocin, e cila shkakton tkurrjen e mitrës, e cila mund të shkaktojë punën e parakohshme. Prandaj është e rekomandueshme që të pini shumë lëngje.

Shtatzënia dhe dhomë me diell

Përfitimet dhe dëmet e pajisjeve për rrezitje për ende nuk është kuptuar plotësisht. Prandaj, mjekët janë të këshilluar që të shmangin rrezikun heqë dorë diellin rreme. Ndërkohë ka contraindications për të: lëkurë të ndjeshme, sëmundje tiroide, hipertensionit, rreziku i abort, gjirit, etj