Si për të trajtuar një kollë gjatë shtatzënisë


Zinxhiri i pasojave edhe për sëmundje të ftohtë të përbashkët është e lehtë të parashikohet se: SARS lehtë mund të shkoni në tracheitis virale, bronkit. Edhe pse kollë është i pranishëm në çdo formë, me tracheitis ose bronkit atë më të gjatë, e vështirë, dhe për këtë arsye trajtojnë ajo do të jetë shumë më problematike.

Situata është e komplikuar nga fakti se gjatë shtatzënisë, sidomos në tremujorin e parë është i kundërindikuar përdorimi i agjentëve shumicën farmakologjike.

Pra, rregulli themelor në trajtimin e kollë gjatë shtatzënisë zbatohen vetëm trajtim të butë dhe ilaçe tradicionale.

Inhalacion


Thithja një nga trajtimet më efektive për kollë gjatë shtatzënisë. Nëse ju filloni të bëni ato në kohë, kollë e thatë, e cila zakonisht shfaqet në fillim të sëmundjes, është më e shpejtë.

Trajtime me avull mund të kryhet me çdo mjet të improvizuar (frymë mbi një tigan, mbuluar me një peshqir), dhe ju mund të përdorni nebulizer. Ajo Hidhet lëngshme (herbs, ujë mineral ose vaj aromatike) depërton në fyt, trake dhe madje bronke. Falë kollë pajisjes eliminohen shpejt.

Kur kollë e thatë gjatë shtatzënisë ndihmon çel bli, trumzë, kamomil, Wort Shën Gjonit, gjethe delli, urtë, mallow.

Kur kollë lagësht decoctions efektive e gjethe delli, Gorchakov gjarpër, moçal bar, nënës dhe njerkës, radhazi, yarrow, lë eukalipt, hala pishe dhe Kastrati. Herbs mund të krijoj vetëm ose të përziera (2 herbs copëtuar tbsp 1 tbsp. E ujit). Breathe infuzion për 5-7 minuta.

Është e rëndësishme për t'u siguruar që mjetet e përdorura për mbytje nuk shkaktojnë alergji nënën.

Relief vjen pas njomje shkarkimin mucous dhe gëlbazë.

Është e rëndësishme të kujtoni procedurat ngritur temperaturën e trupit termike të ndaluara. Në këtë rast, ju mund të thith vajra esenciale të trëndafilit, flamurin e ëmbël, rozmarinë, pisha, myrtle, nenexhik, eukalipt, kedri, gëlqere.

Gargling

Metoda e dytë për trajtimin e ftohjet në gratë shtatzëna gargarë. Ajo heq skuqje, ul inflamimin dhe hydrates Mukoza. Pa ndonjë droga mund të arrijë tranzicionin e shpejtë në kollë lagësht e thatë, mukusit duke qetësuar dhe të lehtësojë gjendjen.

Procedura gargling dëshirueshme për të bërë 5-6 herë në ditë, në mes të ngrënies ose menjëherë pas ngrënies. Ju mund të përdorni bimore, TEAS Shën Gjonit Wort, kamomil, nënën dhe njerka ose një zgjidhje të sode buke (në një gotë me ujë të ngrohtë për të shpërndarë një lugë çaji sode buke dhe shtoni 2-3 pika e jodit).

Pijshëm të bollshme

Nëse ndonjë nga ftohjet dhe sëmundjet virale, mjekët rekomandojnë të pijshëm mjaft e lëngjeve. Zgjedhja pije, është e rëndësishme për të monitoruar reagimin dhe të vogël marrjen alergji ndaluar.

Receta të zakonshme

  • TEAS bimor dhe rrush pa fara, gjethe delli ose nënën dhe njerka: 3 tbsp gjethe dhe lule pour 2 tbsp. ujë të vluar, në një termos 1.5 orë. Merrni 1/3 c. 3-4 herë në ditë për 30 minuta para ngrënies (ju mund të shtoni një lugë gjelle mjaltë).
  • Pije frutash.
  • Qumësht (qumësht të ngrohtë me gjalpë ose koktej të qumështit me ujë mineral).
  • Lëng Birch përzier me qumësht dhe një miell pak apo niseshte.
  • Pije e ëmbël e bëra nga fiku, dy fiq fruta, të thata mundësisht, zier për rreth 20 minuta në një gotë qumësht.
  • Mix 300 g mjaltë dhe 1 kg imët copëtuar lë Aloe derdh një përzierje e 0.5 litra ujë, të sjellë një çiban dhe për të mbajtur për ngrohje të ulët për 2 orë, nxitje herë pas here. Ftohtë. Shitore në një vend të ftohtë jo më shumë se një muaj. Merrni 1 tbsp 3 herë në ditë para ushqimit.
  • Hidh 1 tbsp trumzë barishte 1 tbsp. ujë të vluar, të lënë, përfundoi, 1 orë, ikjen. Merrni 1 tbsp 4 herë në ditë para ushqimit.

Kollë gjatë shtatzënisë: trajtimin e farmaceutike

Gjatë shtatzënisë trajtohen ilaçe serioze të padëshirueshme, sidomos në tremujorin e parë, kjo mund të ndikojë negativisht në shëndetin e fetusit. Prandaj, çdo veprim duhet të koordinohen me mjekun.

Në rast të dështimit të trajtimit mbytje dhe shpëlarje fyt, duke vlerësuar gjendjen e një gruaje shtatzënë, vetëm një ekspert mund të zgjidhni më fal kollë drogës.