Kafe në shtatzëni vlerë të rrezikut


Për të pirë apo jo për të pirë? Pyetja e vështirë.

Kafe dhe Shtatzënia: Mendime mbi


Sipas ekspertëve në subjekt të ndryshojnë. Disa besojnë se gratë janë mësuar me këtë pije gjatë shtatzënisë krejtësisht të braktisur kafe është e nevojshme. Gjëja kryesore për të pirë nuk ishte i fortë dhe është përdorur në doza të arsyeshme - jo më shumë se 1-2 ditë vogla kruzhechek. Arsyeja është se një konsumi minimal i frutave kafe sjell asnjë të keqe, dhe nëna e ardhshme vetëm shton disponimin dhe energji.

Kafe dhe Shtatzënia: Mendimi kundër

Ekspertë të tjerë besojnë se pije kafe është veçanërisht e rrezikshme për gratë shtatzëna.

1.Alkaloid kafeina që ajo përmban, edhe pse ajo është një substancë me origjinë bimore, por ka një efekt stimulues në sistemin nervor qendror. Pra, ajo i jep qetësi dhe gratë shtatzëna fle ndikon negativisht në gjendjen e saj emocionale.

2. A funksionin e organeve të brendshme dhe sistemeve. Për shembull, përshpejton veshkat, duke rezultuar në shumë urinë është liruar. Ky lëng alokimi çojnë në dehidratim, dhe madje edhe të ndikojë sekretimit stomakut e sekretimit të acidit klorhidrik të gjëndrave të pështymës, përshpejton frymëmarrjen dhe shkalla e zemrës dhe rrit presionin e gjakut. Vuajnë cystitis, gjithashtu të kënaqur kafe rrezikshme si provokuar sulme të reja.

3.Vyvodit nga kaltsiyi organi tjetër kërkohet që ai të gjetur elemente (hekur, magnez, fosfor, kalium, natriumi), pa dhënë asimiluar.

4.Uvlechenie aq aromatik dhe si duket në shikim të parë, pini shijshëm nëna shtatzënë është në fakt shuarje të saj. Kafe e keqe ndikon në grua stomak. Për shembull, tashmë në tremujorin e parë shumë gra shtatzëna të pirë një filxhan kafe mund të shkaktojë të përzier, ndjenjë e shurdhim në stomak, urth. Konsumi i mëtejshëm i rregullt i pije shkakton përkeqësimin e gastrit, sëmundje kardiovaskulare.

5. Së fundi, argumenti i fundit kundër përdorimin e tepruar të kafes gjatë shtatzënisë - ka një supozim se pije shkakton probleme me konceptim. Përdorimi i më shumë se tri gota e kafe në ditë mund të japin efektin kontraceptiv. Kur shtatzënia nuk është e rekomanduar rregullisht pini kafe, kështu që pini shkakton ton mitrës dhe kërcënon vykidysha.Pomimo se konsumi i tepruar kafe mund të shkaktojë lindje të parakohshme apo të shkaktojnë lindjen e fëmijëve me aftësi të kufizuara fizike, të tilla si një cik çarë.

Kafe në shtatzëni, rrezik për shëndetin e fetusit?

Kafe provokon komplikime gjatë shtatzënisë dhe lindjes, ndikon në gjendjen e sapolindur. Besohet se periudha më e rrezikshme në konsumin e kafe gjatë shtatzënisë është tremujorit të tretë. Formyruyuschayasya sistemi nervor i fetusit është formuar gati dhe bëhet i ndjeshëm ndaj kafeinë. Që kafe, të lëngshme lehtë kalon placentën dhe zvogëlon enët e tij, oksigjeni hyn fetusi vështirë. Gradualisht zhvillimin hipoksiyaploda, proceset e zhvillimit të shtypur (rritja, shtim në peshë). E gjithë kjo ndikon në sistemin kardiak dhe skelet kockave. Deklarata e fundit lind nga veprimi diuretik e kafeinë, si rezultat i trupit të nënës larë magnez, kalcium dhe hekur, i cili është formimi i fetusit indeve të eshtrave. Sipas specialistëve, përdorimi i një gruaje shtatzënë shumë se 4 gota e kafe në ditë është rreziku i vdekjes fetusit prej 30%.