Medikamente dhe Shtatzënia koktej sofistikuar


Shtatzënia nuk përjashton marrë medikamente të nevojshme. Nënat e ardhshme edhe zastudzhuyutsya vuajnë nga rritja e presionit dhe edemë. Dhe duke marrë medikamente që ndihmojnë mom mund të shkaktojë dëme serioze për fëmijën. Kjo është arsyeja pse ajo është aq e rëndësishme për gratë shtatzëna që të jenë të kujdesshëm. Nuk ka nevojë për të krejtësisht braktisin terapi dhe të vetë-mjekoj. Merrni vetëm medikamente të përshkruara nga një ekspert kompetent, pas leximit të contraindications.

Shtatzënia, për fat të keq, nuk e përjashton marrë drogë. Nënat e ardhshme prostyhayut, viruset kapur, vuajnë nga rritja e presionit dhe edemë. Dhe, në përputhje me rrethanat, të marrë ilaçe.

Kjo është një situatë shumë e vështirë, sepse duke ndihmuar droga mommy mund të shkaktojë dëme serioze për fëmijën.

Kjo është arsyeja pse ne i kërkojmë të gjitha nënave që të jenë të kujdesshëm dhe të kujdesshëm. Mos të refuzojë trajtimin, por jo të vetë-mjekoj. Merrni droga duhet të përshkruhen vetëm nga një profesionist kompetent. Dhe, siç thonë ata, më mirë të sigurt se sa keq para se të pini këtë apo atë gjë e hidhur ose sawed, të jetë i sigurt për të lexuar përmbledhjen. Më i rëndësishëm Kundërindikimet seksion.

Droga që e bëjnë të pamundur shtatzënisë:

· Tetracycline antibiotik, e cila shkakton dëme të sistemit dhe të dhëmbëve skeletik bookmarks.

· Përgatitjet streptomytsynovoho seri - provokuar anomalitë kockave dhe patologjinë e zorrëve në foshnjen e palindur.

· Agjentët antihipertensive që janë përdorur për presionin e ulët të gjakut me përdorim të rregullt shkakton dëmtim të trurit dhe mëlçisë e fetusit. Dhe gjithashtu mund të shkaktojë punën e parakohshme.

· Droga antiepileptic janë jashtëzakonisht të rrezikshme në një periudhë të fëmijëve duke pritur, ata të shkaktojnë defekte të shumta, duke çuar në disa raste të vdekjes së fëmijës.

· Për fat të keq, jo gjithmonë është e mundur të bëjë pa antibiotikë. Jini të kujdesshëm në emërimin e një droge, lexoni udhëzimet dhe contraindications. Shumica e agjentëve antibacterial të ndikojë negativisht në formimin e organeve të ndryshme të fëmijës. Veçanërisht e rrezikshme këto barna në tremujorin e parë të shtatzënisë.

· Përdorimi i tepruar dhe e pakontrolluar e vitaminave mund të dëmtojë fëmijën, si dhe mungesa e tyre! Për shembull, tepërt kockave anomalitë vitaminë Dchrevat.

· Tinktura ndaluar alkooli, duke shkaktuar defekte në zhvillimin e organeve të ndryshme, sidomos në tremujorin e parë të shtatzënisë.

· Vasoconstrictor pika për të lehtësuar ftohtë frymë treguar vetëm me recetë dhe në sasi të kufizuar. Në rastet e pa dallim dhe të pakontrolluar të përdorimit të mundshëm placentë vasospasm dhe uria oksigjenit fëmija.

· Rrezikshme dhe herbs, shpesh përdoret healers popullore. Para se të marrë një infuzion të veçantë, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj dhe kontrolloni për contraindications listuara në shtatzëni.