Trajtimi i hemorroide gjatë shtatzënisë


Pothuajse gjysma e grave shtatzëna në shkallë të ndryshme, vuajnë nga hemorroidet, sidomos në gjysmën e dytë të shtatzënisë, por e konsideron kushton gjendjen e tij dhe nuk preferon për të shkuar te mjeku me këtë pyetje, duke shpresuar se çdo gjë shkon mirë pas lindjes.

Por kjo është mashtruese, pasi që shumë gra të rrjedhshëm, hemorroide të patrajtuara mund të mbetet përgjithmonë, dëmtuar cilësinë e jetës së tyre dhe të detyruar turistik për trajtime kirurgjikale. Por kjo mund të shmanget nëse koha për trajtimin e hemorroide gjatë shtatzënisë.

Hemorroide gjatë shtatzënisë: faktorët e rrezikut


  • Qendrimi në një pozitë të ulur, mungesa e ushtrimit.
  • Predispozitë trashëguar për venat me variçe dhe sëmundjeve të tjera deje.
  • Heqjen e rregullt e peshës, kryerjen e tyre para tyre, e cila rrit presionin e barkut.
  • Kapsllëk kronik, kollë të shpeshta, konstante (p.sh., duhanpirës bronkit), e cila gjithashtu çon në rritjen e presionit intra-abdominale.
  • Prania e obezitetit, diabetit, sëmundje të mëlçisë, etj

Nëse një grua është të paktën një nga këto faktorët e rrezikut gjatë shtatzënisë është e nevojshme për të paguar vëmendje të veçantë për shëndetin e tyre dhe të marrin të gjitha masat për të eliminuar këto shkaqet e hemorroide.

Parimet themelore të trajtimit dhe parandalimit

  • Është e nevojshme për të balancuar dietë për të parandaluar kapsllëk. Për qëndrueshmëri të rregullt stol dietë normale duhet të përfshijë ushqime me shumë fibra. Ajo nuk duhet të jetë thartuar në bloating gut që ndodhin gjatë përdorimit të tepruar të ushqimeve brute bimore. Prandaj nuk rekomandohet enët nga hikërror dhe oriz, kajsi të thata, kumbulla të thara, dhe produktet e qumështit (kos, kefir, kos), pure frutash.
  • Për parandalimin e hemorroide gjatë shtatzënisë duhet shmangur ulur zgjatur dhe lëvizshmëri të ulët, është e dëshirueshme për të kryer një sërë ushtrimesh të veçantë për gratë shtatzëna për të bërë ecje të rregullt të vogël jashtë.
  • Ju duhet të paguani vëmendje higjienës personale, është e dëshirueshme që të braktisin përdorimin e letrës higjienike konvencionale, duke e zëvendësuar atë me leckë të veçantë të butë të lagur.
  • Kur hemorroide hemorroide edhe të vogla gjatë dlyalechenyya shtatzënisë shfaqën mbrëmje pritjes sitz vaske me një Calendula inflorescences zierje, kamomil.
  • Efektive shtatzënia trajtim hemerroya duhet të bëjë të gjitha recetë: protyhemoroyidalnyy përdorin pajisje të veçanta që nuk mund të dëmtojë ose nënën ose krem ​​e saj baby, ointments dhe suppositories, e cila reduktuar ënjtje, dhimbje të hequr, të përmirësuar microcirculation në enët e rajonit anal, parandaluar mykrotravmatyzatsyy mukozës. Por vetë nuk mund të merret me këtu, sepse vetëm një mjek mund të rekomandojë një trajtim të padëmshme për nënën dhe fëmijën e saj.