Shtatzënia Summer


Shtatzënia e verës ka disa karakteristika, duke e ditur se, ju mund të krijoni një të ardhme për veten e tyre dhe kushtet e fëmijës të shkëlqyera.

Ngrohjes dhe zagushi


Ngrohjes dhe shpesh shkaktojnë mbytje ndjenjë shkurtër fryma, marramendje dhe madje edhe i dobët në grua shtatzënë. Në ndihmë të conditioners-ajër dhe tifozët. Por jo për të kapur një të ftohtë, ju duhet të jetë jashtëzakonisht i kujdesshëm.

Për ta bërë këtë, ndiqni rregulla të thjeshta:

  • tifoz direkt nga vetja;
  • nuk përpiqet për të dalë dhomë shpesh të kondicionuar në të nxehtit dhe mbrapa (temperatura të mprehtë bie disa herë në ditë mund të ndihmojë imunitetin më të ulët);
  • ju duhet të caktoni një gjumë mesditë, koha e shpenzimeve në rrugë të nxehta, dhe në hijen e dhoma gjumi;
  • njomet e ajrit në apartament, duke përdorur një humidifier, përndryshe ju mund të përdorni peshqir të lagur dhe enët me ujë (varur dhe të vendosur në apartament).

Etje

Përdorimi i të lëngshme shumë gra shtatzëna shpesh kufizojnë, e cila në vetvete është një test i vështirë në vapën e verës.

Në tremujorin e parë të shtatzënisë në mungesë të nënës edema mund të pini sa më shumë që ju dëshironi. Mbi të gjitha, pije ishin të saktë: ujë të pastër pa gaz, lëng boronicë, komposto dhe çaj të dobët. Nel pini sodas (shkakton urth), KVAS (fermentuara në zorrë dhe fryrje), lëng kumbulle (lëngëzohet karrige).

Në skenën e madhe të shtatzënisë përdorin më shumë se 1,5 litra lëng në ditë nuk është e mundur (supë, lëng, qumësht, fruta dhe perime janë konsideruar gjithashtu). Ju duhet të shikojnë prerja Kompensimi pesha juaj mund të tregojë edemë fshehur.

Fruta të freskëta dhe perime

Shtatzënia Verës është një kohë e mirë për të njom trupin e nënës dhe fëmijës së saj të palindur në vitamina dhe elemente nga kopshti gjurmë.

Mjekët rekomandojmë për të balancuar dietën e tyre: mish dhe perime, djathë, dhe yohrutom fruta. Ushqime bimore qumështit dhe mishit që është ajo që ju duhet foshnjen e palindur. Protein ne kombinim me material vitaminat e ndërtimit të qelizave fetusit.

Megjithatë, se një dietë e tillë ka sjellë vetëm përfitime për të marrë në konsideratë një numër të pikave:

  • blej perime dhe fruta që janë rritur në vendin e banimit;
  • Nuk pari të blerë shalqi, pjekur e cila do të mund të përshpejtohen duke përdorur nitrat;
  • nuk abuzojnë pjepër dhe rrush, të cilat kanë një ngarkesë të fortë në pankreas;
  • hani karrota dhe mollë, ato përmbajnë antioksidantë, neutralizimin e produkteve të dekompozimit dhe këmbimin (këto procese janë rritur në sezonin e nxehtë);
  • frutave dhe perimeve duhet të lahen tërësisht në ujë të rrjedhshëm.

Rritja e djersitje

Gratë shtatzëna shpesh vuajnë nga djersitja e tepruar, për shkak të rritjes së metabolizmit, duke ndryshuar sfond hormonal dhe shtim në peshë.

Për të reduktuar palëvizshmëri të pakëndshme është e rekomandueshme që preferojnë rroba të lira dhe liri nga, pëlhura natyrore breathable (pambuku, pambuku, liri).

Veshje dobët pengon procesin natyror të ftohjes lëkurën dhe mund të shkaktojnë mbinxehje dhe goditje ngrohjes.