Mund gratë shtatzëna të pirë kafe rrezik konsumit


Kafe pije tepër gjallërues dhe të shijshme të njohura për njerëzimin që nga kohët e lashta. Komponenti kryesor i kësaj pije është kafeina, e cila në tepërt mund të shkaktojë dëm të madh. Mund gratë shtatzëna të pirë kafe? Le të përpiqemi të kuptojmë.

Shkencëtarët Mendimi


Shkencëtarët e opinionit rreth nëse ju mund të pini kafe gratë shtatzëna, të ndara: ka nga ata që e konsiderojnë konsumin kafe gjatë shtatzënisë më të rrezikshëm se sa për zhvillimin e fetusit, por gjysma e dytë thotë se kafe, e përdorur në moderim, nuk ka marrë ndonjë dëm.

Shkencëtarët danezë kryer gjatë kërkime mbi këtë temë, atëherë mjekët erdhën në përfundim se një grua shtatzënë që nuk ka komplikime dhe patologji, nuk mund të pini më shumë se tri gota brishtë dhe mundësisht e kafe i çastit në ditë.

Faktor rreziku

Pirë kafe gjatë shtatzënisë mund të jetë i rrezikshëm në rrethanat e mëposhtme:

  • kur një grua e re hipertension;
  • kanë probleme të veshkave;
  • reduktuar hemoglobinës në gjak.

Le të shikojmë në secilin rast veç e veç.

80% Hipertensioni veçantë për gratë shtatzëna, si kafeina ka aftësinë për të zgjeruar enët e gjakut, kështu që pyetjen nëse gratë pini kafe gjatë shtatzënisë zhduket vetvetiu.

Nëse ju të paraqesë një problem me fshikëz, nuk është e nevojshme për të marrë kafe, për shkak se ajo është një diuretik që përkeqësojnë gjendjen tuaj.

Duke folur për hemoglobinë, në këtë rast ia vlen të marrë parasysh se kafeina është një pengesë për thithjen e hekurit, i cili zvogëlon nivelin e hemoglobinës

Sa e rrezikshme kafe

Pirë kafe gjatë shtatzanisë dhe sasi të mëdha të vetëm jashtëzakonisht të rrezikshme për çdo njeri: kjo është ngarkesa në veshkat dhe zemrën. Kur një grua shtatzënë pini shumë kafe, kjo mund të ndikojë negativisht në zhvillimin e fetusit dhe të shkaktojë një shumëllojshmëri të efekteve, duke përfshirë:

  • pesha e vogël fëmija në lindje;
  • gjakderdhje mitrës;
  • me hipoksi në fetus.

Nëse shkaku i konsumimit të shpeshtë të kafesë është presion gjaku i ulët, mund të jetë e këshillueshme për të zëvendësuar kafe stërvitje të përditshme në ajër të pastër, dhe një mënyrë jetese më aktive. A nuk merrni përfshirë dhe çaji: ajo përmban një sasi të madhe të caffeine, kështu që është e mirë për të pirë pije bimor ose komposto frutash.

Pra, nëse ju mund të pini kafe dhe pije të tjera, ku kafeina është i pranishëm, shtatzënë? Po, por ia vlen të kujtohet sa, pasi e ardhmja e tij është të shkaktojë efekte të tepërta negative. Komplikimet nga përdorimi i kafesë të jetë e mundur, kështu që më mirë të mos të rrezikojnë atë dhe të përpiqet që të përmbahen.