A mund të pini pije nga çikore shtatzënë


Përveç shijes, si kafe, çikore ka një përmbajtje të lartë të substancave të dobishme. Megjithatë, si me të gjitha barishtet, çikore ka si tregues për përdorim dhe contraindications. Veçanërisht e rëndësishme për të i kushtoj vëmendje të këtyre femrave pritje të një fëmijë. Prandaj, shqetësimet dhe pyetjet e tyre: A mund gratë shtatzëna pirë çikore?

Indikacionet dhe pronat e dobishme e çikore


Çikore është një barishte gjithëvjetor, i përhapur në Rusi qendrore dhe jugore. Ushqyesve kryesore të përfshira në rrënjët e çikore. Ato përmbajnë vitamina, acid Askorbik, pektin, sheqerna të ndryshme, proteina, acide organike, inulin.

Çikore ka efekte të dobishme në sistemin kardiovaskular dhe pastron gjakun. Ai gjithashtu rrit hemoglobinës, e cila është e rëndësishme për gratë shtatzëna që vuajnë nga anemia. Në këtë rast, gratë Çikore shtatzëna mund të pini lëng të freskët në formë të rrjedh rinj të bimëve që janë më të dobishme se sa pije shpjegueshëm. Për ta bërë atë, përzierje 1 tbsp. l. bimëve lëng me 100 ml qumësht dhe pini 3-4 herë në ditë.

Çikore rrit tretshmërinë e qumështit dhe parandalimin e koagulimit në barkun e tij. Pra, të gjithë të interesuar në qoftë pije çikore gjatë shtatzënisë mund të japin këshilla: shtoni qumështin gatshëm për të pirë. Kjo do të pasurojnë atë me kalcium që gjendet në qumësht dhe për këtë arsye e nevojshme për formimin e kockave fëmijën e palindur. Për më tepër, çikore ka një qetësimin e sistemit nervor, mbështet mëlçisë dhe shpretkë, përmirëson metabolizmin dhe normalizes zorrët. Gjithashtu lëng çikore ka veprim anti-inflamator dhe antimicrobial.

Contraindication

Përgjigja e pyetjes mund gratë shtatzëna pini çikore? varet në prani të grave në këtë periudhë sëmundjet e mëposhtme:

  • Ulçera duodenale ose stomak;
  • gastrit;
  • venat me variçe;
  • hemorroide.

Këto janë contraindications absolute për të gjithë, pavarësisht nga gjinia. Ajo duhet të marrë në konsideratë praninë e faktorëve të tillë si origjinalitet. Disa gra pini çikore mund të rrisë presionin ose të veprojë në sistemin nervor stimulues.

A mundet një grua gjatë shtatzënisë për të pirë çikore në prani të sëmundjeve të mësipërme, mjeku shpejtë. Ju mund të keni të braktisin përdorimin e pije në shtatzëni. Një tjetër efekt të padëshiruar që mund të ndodhë kur duke përdorur pije, rritjen e oreksit dhe rrjedhimisht peshë. Mund gratë shtatzëna pini pije çikore në këtë rast edhe vendos me mjekun, duke u fokusuar në shëndetin e përgjithshëm të pacientit.

Përveç pranisë së këtyre contraindications individuale, përgjigja mund gratë shtatzëna pini çikore? bëhet e qartë: nuk është e mundur vetëm, por edhe e nevojshme. Pas të gjitha, ai nuk është vetëm një zëvendësim i shkëlqyer për kafe, por, ndryshe nga pijet, ka një masë të pronave të dobishme për të gjithë trupin.