Trajtimi rinitit gjatë shtatzënisë


Merrni medikamente gjatë shtatzënisë është jashtëzakonisht e padëshirueshme. Prandaj, shenjë paralajmëruese e parë e sëmundjes - ftohtë - të jetë në gjendje për të shëruar automjete të sigurt.

Vasoconstrictor shtatzënë pika


Për të luftuar pika lëngshëm hundë - ndoshta ambulancë shpejtë. Këto vasoconstrictor çast ndihmojë për të lehtësuar frymëmarrjen. Por, sipas disa, ata mund të Addictive. Sepse abuzimi dhe admiroj mjete të tilla gjatë shtatzënisë nuk duhet të jetë. Përveç kësaj, efekti vasoconstrictor mund të ndikojnë në mënyrë të tërthortë e furnizimit me gjak të fetusit. Droga alternative - mjete popullore. Barishte dhe bimët mjekësore (lëng aloe, Kalanchoe) gjithashtu mund të përdoret për të lehtësuar frymëmarrjen. Ato mund të përdoren 2-3 herë në ditë, por para përdorimit duhet të konsultoheni me një mjek: mjetet juridike popullore mund të shkaktojë një reaksion alergjik.

Ngrohja hundë otnasmorka shtatzënisë

Ngrohja hundë gjithashtu efektive në të ftohtë, kështu që nxit rrjedhjen e gjakut në mukozën e përflakur. Por për të kryer këto procedura mund të jetë vetëm në temperaturën normale trupore. Një nga metodat e njohura të trajtimit kombëtar vezë të ngrohtë, e vështirë të ziera. Ju gjithashtu mund të përdorni qese pëlhurë me kripë të nxehtë. Çanta e kripë dhe vezë në ngrohjes imponuar në të dy vrimat e hundës deri atëherë, deri cool.

Humidification dhe hundës Lavage

Undead trajtuar mirë gjatë shtatzënisë, nëse periodikisht njomet mukozën e hundës. Kjo mund të bëhet duke përdorur krem ​​baby, spray hidratues apo edhe vaj perimesh. Ju mund të blej një gati për të përdorur kripur apo gati për preparatet larëse, bazuar në ujë të detit dhe kripë. Këto fonde janë hypoallergenic, mund të lehtësojë ënjtje dhe të përkryer moisturize mukozën e hundës dhe nasopharynx. Gjithashtu për lan hundë dhe ekstrakte bimore të përshtatshme nga alpinist rhizome, jamball, tërfili ngjyra, gjethe delli, i urtë dhe lule kumak. Efektive për larje dhe kripur pika të jodit.

Rinitit gjatë shtatzënisë: trajtimin e mbytje

Procedurat thithur mund të kryhet duke përdorur pajisje mjekësore (nebulizer) ose mjetet juridike popullore (frymë mbi avull). Megjithatë, në rastin e fundit, një grua shtatzënë nuk është e rekomanduar frymë avull për një kohë të gjatë (jo më shumë se 5 minuta). Në luftën me një të mirë të ftohtë lule kumak ndihmë ekstrakteve, lë eukalipt, kamomil, gjethe delli, Wort Shën Gjonit, barishte trumzë. Kryerja inhalimi i bimëve mund të jetë 5-6 herë në ditë.

Ajrit Humidification

Përveç hidratues hundës rëndësishme se ajrit të brendshëm nuk ishte e thatë. Shpesh ai shkakton kongjestion i hundës dhe kullojnë hundët. Për lagështimit, të humidifiers veçanta, por ju mund vetëm të organizoni kontejnerët e ujit dhomë. Bimë të mira lagështoj dhomë.

Acupressure

Në një kongjestion të ftohtë dhe të hundës efekt të mirë jep acupressure hunda jashtme. Kjo lëkurë para se të procedurës mund të jenë të përpunuara krem ​​ose një yll. Ju mund të bëni me dorë ose këmbë masazh duke përdorur tubs nxehtë, por përsëri vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj.

Pijshëm të bollshme

Kur trupi humb undead bashku me mukozë në 2.5 litra lëng, dhe kjo humbje duhet të plotësoni, të cilat përshtaten TEAS ndryshme, TEAS bimor, pije frutash, qumësht dhe mjaltë. Veçanërisht pije efektive të veçanta të fortifikuara që përmbajnë acid Askorbik, për shembull, një zierje e hips u rrit çaj me limon ose rrush pa fara komposto.