Skuqjen e kuqe dhe njollat ​​në lëkurë të shkaqeve qafës dhe të mundshme


Shpesh një skuqje të lehtë të lëkurës nuk i kushtoj vëmendje për të derisa ata të fillojnë të kërcënojnë pamjen apo të qenit.

Por jo të gjithë janë skuqje të padëmshme që mund të vonojë trajtimin e tyre. Disa nga këto janë shenja të sëmundjes së rëndë. Kështu, vend e kuqe në qafë, çfarë duhet të bëjmë?

Shkaqet e skuqjen dhe njollat ​​e kuqe në qafë dhe pjesë të tjera të trupit


Shkaqet e njolla të kuqe në lëkurë mund të jenë shumë të ndryshme. Spot kuqe në qafë apo zona të tjera të trupit mund të paraqiten për arsye të ndryshme. Këtu janë disa prej tyre.

  1. Alergjia. Në këtë rast ka skuqje të kuqe dhe qafën, spote në krahë, gjoks, bark dhe pjesë të tjera të trupit. Shkaku mund të jenë produkte të ndryshme, kafshët shtëpiake, kozmetike, kimi, mjekësi. Rash zakonisht zhduket pas ndërprerjes së ilaçeve, pas refuzimit të një produkti. Fëmijët si skuqjen shpesh shfaqen në një numër të madh të ëmbëlsirat.
  2. Pickimin e insekteve. Shpesh spote kuqe shfaqen në lëkurë në verë, kur mushkonja janë aktive, mushkonjash dhe dëmtuesve të tjerë. Një skuqje të lëkurës të tilla të kuqe në qafë dhe pjesë të tjera të trupit në përgjithësi kanë kruarje. Në mënyrë tipike, një vend të kuqe në qafë në verë, e cila itches - më shumë gjasa e shkaktuar nga pickimin e insekteve. Në mënyrë tipike, këto vende janë brenda disa orëve.
  3. Urtikaria. Gjithashtu janë përfshirë çrregullim alergjik. Ju mund të merrni kur të marrë antibiotikë, me djersitje e harlisur (që rezulton në acarim të lëkurës), sëmundje të natyrës virale. Zakonisht është një njolla të mëdha të kuqe, blisters që mund të shfaqen në mukozës dhe lëkurës.
  4. Zoster Pink. Nuk është zakonisht jashtë sezonit, mund të shërbejnë si faktorë të lëkurës hipotermi infeksionit fshehur overheating. Shkaqet e sakta të liken rozë është i panjohur. Zakonisht njolla është shoqëruar nga gjendja e keqe e përgjithshme dhe një ethe të lehta. Spot kuqe në ovale qafë mund të jetë për shkak të të lënë.
  5. Stresi. Spote të kuqe shpesh ndodhë kur një person është i shqetësuar. Këto njolla të kuqe shfaqet në qafë gjoks, armëve dhe fytyrë. Zakonisht ato ndodhin në njerëzit me çrregullim të sistemit autonom nervor. Njollat ​​zhduken kur personi qetësohet.
  6. Ekzemë. Quite një sëmundje serioze që është i shoqëruar me njolla të kuqe në lëkurë dhe kruarje e tyre të fortë. Shkaqet e ekzemë mund të jenë të dy produktet dhe kozmetike, kimi në shtëpi, stresi, çrregullime hormonale.
  7. Psoriasis. Sëmundje, e cila karakterizohet nga arna të kuqe të mbuluara me luspa të bardha. Gjithashtu shoqërohet me kruarje. Shkaqet e psoriasis mund të jetë çekuilibër hormonal, predispozicion gjenetik, stresi, sistem imunitar të dobët.
  8. Sëmundjet infektive (rubeolës fruthit, li e dhenve, fruth i keq). Për këto sëmundje skuqje karakteristikë e njolla të kuqe në pjesë të ndryshme të trupit. Shpesh në fazat e hershme të spote sëmundjes shfaqen në bark, bërryla, fytyrë. Njolla pak të kuqe shfaqet në qafë, këmbët, mbrapa. I shoqëruar nga karakteristikë tjetër e çdo simptome të veçanta të sëmundjes.
  9. Hemangioma. Ndonjëherë gunga të kuqe, të ngjashme në dukje me moles rozë të ndritshme ose vjollcë, duke treguar zhvillimin në hemangioma beninje e njeriut. Këto spote me shpejtësi të rritet në sytë, veshët, hunda dhe jo vetëm prishin pamjen, por mund të shkaktojë shkelje serioze të shqisave. Këto spote mund të jetë një person nga lindja, dhe mund të shfaqet me moshën. Në çdo rast, paraqitja e njolla të kuqe ose vjollcë duhet të kontaktoni mjekun tuaj për diagnozën. Hemangioma shërueshme, njollat ​​e kuqe janë të hiqen lehtë nga lazer.

Nëse ju gjeni veten në pika të kuqe në lëkurë duhet të testohen, vizitoni një dermatolog. Vend të kuqe të qafës dhe pjesëve të tjera të lëkurës mund të jetë nebizobidnym. Vetëm një mjek të krijuar shkakun e spote dhe të përshkruajnë trajtim të duhur.